Czy można cofnąć przelew bankowy?

Czy można cofnąć przelew bankowy?

2 maja, 2020 0 przez Mikołaj Online

Czy można cofnąć przelew bankowy? Dzięki bankowym usługom internetowym możemy prowadzić przelewy z domu. Samodzielne zlecanie operacji wymaga jednak dużej dokładności. Czasem nawet przy skrupulatnym przepisywaniu podamy złe dane, kwotę lub numer konta. Co sprawić, gdy zorientujemy się, że zatwierdziliśmy błędne zlecenie? Czy można cofnąć przelew? Jak odzyskać pieniądze dane na błędne konto?

 

Błędny przelew – jakie są konsekwencje?

Często prowadzimy wiele przelewów szybko także w pośpiechu, by pieniądze szybko przyszły do oczekujących. To łatwo o pomyłkę. Potrafią toż istnieć niepoprawne dane adresata, zbyt wielka kwota przelewu lub źle przepisany numer konta. Każda z pomyłek wymaga innego postępowania a może wywoływać za sobą inne konsekwencje:

Błędne dane odbiorcy

Wpisanie niepoprawnego imienia, literówka w imieniu, czy błędny adres odbiorcy przelewu to niemal szkodliwe pomyłki, jakie możemy wykonać. Banki weryfikują zlecenia tylko po numerze konta, więc przelew a naprawdę zostanie rozesłany do uczciwej osoby (oczywiście, gdy nie było pomyłki w rozmiarze konta).

Jedynym elementem są nowo powstałe rachunki. Kiedy zakłada się nowe konto a potrzebuje zasilić je artykułem z starego, należy dokładnie wpisać dane. Jeśli coś nie będzie się zgadzać, bank może skończyć przelew.

Za niebotyczna kwota przelewu

Czasem dodatkowe zero lub źle postawiony przecinek sprawia, że wysyłamy komuś sumę dziesięciokrotnie wyższą od zamierzonej (zamiast 500 zł możesz dać 5000 zł). W ostatnim sukcesie problem staje się znacznie bardziej trudny. Bank nie odpowiada za pomyłki klientów w ostatniej postaci a pewnie nie zechcieć anulować zatwierdzonego przelewu. W ostatnim wypadku można jedynie umówić się z klientem i poprosić o zwrot różnicy w kwotach.

Oczywiście, jeśli zatwierdzona odpowiedź będzie wyższa niż środki otwarte na twoim rachunku, przelew nie zostanie zrealizowany. W przypadku zbyt wielkich przelewów z datą przyszłą ważna w sposobie natychmiastowym wybrać pieniądze z konta (tak by dostępna odpowiedź była szczuplejsza od zleconej). To uniknie się realizacji zlecenia.

Zły numer konta bankowego

Błędny numer konta to najtrudniejszy problem. Oczywiście systemy bankowe są tak skonstruowane, by eliminować najczęstsze pomyłki. Jeśli wpisze się za krótki lub zbyt długi ciąg cyfr, okienko z komunikatem powiadomi o braku, lub przelew nie jest zrobiony i człowiek z banku skontaktuje się z jego zleceniodawcą.

Brak w organizacji cyfr lub niewłaściwe ich napisanie to obecnie zupełnie nowa rzecz. Pół biedy, jeśli zlecimy artykuł na zamknięte konto. Bank go nie zrealizuje lub wręczy transfer w porządku kilku dni codziennych (czas oczekiwania może różnić się w zależności od regulaminu, w poszczególnych bankach trwa ledwie dzień, w innych nawet ponad tydzień). Gdy natomiast błędny numer jest niezależny, to pieniądze dotrą na cudzy rachunek. Systemy bankowe weryfikują tylko numery, to nawet jeżeli dane adresata wpiszesz poprawnie, a ciąg wartości nie będzie się zgadzał, to pieniądze otrzyma druga osoba.

Cofnięcie przelewu – co sprawiać?

Popełniliśmy brak w rozmiarze konta. Co teraz? Do kogo należy się zwrócić? W zależności z banku możemy dokonać:

anulowanie samodzielne z stanu bankowości internetowej – dostępne w niewielu bankach. Zwykle dotyczy tylko przelewów z datą przyszłą;
anulowanie przez infolinię – anulacja przez kontakt z specjalistą. Nie regularnie jest możliwa (szukaj wiedzy w przepisie banku), czasem zostaniesz odesłany do oddziału;
rozwiązanie w dziale – osobiste podpisanie odwołania transakcji.

Anulowanie przelewu – kiedy jest możliwe, i kiedy nie?

To, czy można cofnąć zlecony przelew, zależy z dwóch czynników:

regulaminu banku

Bank że nie zgodzić się na rozwiązanie przelewu, jeżeli w przepisie jest zapis, że praca nie anuluje zajęć z datą bieżącą. Większość banków nie robi problemów z anulacją, jeśli przelew ma odroczoną datę płatności, nie jest więc a regułą (znów zależy całkowicie z regulaminu).

czasu, jaki minął od złożenia przelewu

Bierze się te szybka reakcja. Wykryliśmy pomyłkę – od razu umówmy się z bankiem odpowiadającym za konto, z którego wysłaliśmy pieniądze. Jeśli sprawa nie została także zrealizowana (można się tego dowiedzieć, sprawdzając sesje Elixir banku, czyli tabele sesji przychodzących i wychodzących), ważna ją otworzyć. A jeśli pieniądze poszły obecnie na czyjeś konto, z okresu naszego banku nie będzie się już dało nic zrobić.

Przelew na złe konto – jak odzyskać pieniądze a czy zatem w zespole możliwe?

Gdy pieniądze zostały już przelane na konto błędnego adresata, nie posiadamy oddana do reklamacji w banku. To my popełniliśmy błąd, nie instytucja. Oczywiście bank może zaoferować uwagę w odzyskaniu pieniędzy i umówić się z bankiem, do którego poszedł przelew. Stanowi więc a zdecydowanie dobra wola, nie obowiązek. Na skali zapisu Sądu Największego z grudnia 2008 roku, bank ma cel wykonać zlecenie wspólne z przeznaczonym życiem oraz zasadami pożycia społecznego. Co oznacza, że do jego przeznaczeń nie należy odzyskanie błędnie zaadresowanych przez nas pieniędzy.

Jeśli bank pogodzi się pomóc, może przekazać do przypadkowego odbiorcy wezwanie do ceny na skali zasad kodeksu cywilnego, który występuje, że „wszystek, kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem drugiej kobiety, jest przymuszony do dania pomocy w przyrodzie, i jeżeli to ciężkie, do zwrotu wartości”. Dla przypadkowo obdarowanego nazywa to cel zwrotu pieniędzy (w skutku było więc bezpodstawne wzbogacenie się).

Wezwanie do oddania wpłaty powinno wynosić kwotę podlegającą zwrotowi, termin odesłania ilości i numer rachunku osoby, jaka pragnie odebrać swój majątek. Wiadomo nie ma gwarancji, że po wysłaniu wezwania odzyskamy nasze pieniądze. Jeśli osoba, która otrzymała błędny przelew, odwołuje się od zwrotu, można szybko tylko zgłosić sprawę do wniosku. W trakcie postępowania bank nie istnieje przecież częścią zaś nie ponosi żadnej odpowiedzialności.

Ile kosztuje cofnięcie przelewu?

Pomyłka że nas dużo kosztować, nawet jeżeli przelew uda się anulować jeszcze przed wysłaniem do błędnego adresata. Bank za udzieloną pomoc może nabyć opłatę. Dodatkowa metoda jest realizowana wyłącznie z przyczyny osoby, która błędnie wpisała dane i musi zaangażowania pracowników firmy. W zależności z banku za anulację zapłacimy od 20 do 30 zł. Zapewne są banki, które anulują przelewy za darmo, wszystko zależy jednak z podpisanego przez użytkownika regulaminu.

Jeżeli bank rozpocznie się usług w odzyskaniu już przelanych pieniędzy, policzy nam także więcej. W zależności od instytucji prawdopodobnie być wówczas kwota od 60 do 120 zł.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

0 0 votes
Daj ocenę