Jak pracować na ropie naftowej?

Jak pracować na ropie naftowej?

26 kwietnia, 2020 0 przez Mikołaj Online

Jak zasługiwać na ropie naftowej? Od wielu miesięcy jesteśmy zasypywani wiedzami o szybko drożejącej ropie naftowej. Wielu inwestorów dziwi się ile na ostatnich zagadnieniach można zarobić a kiedy wtedy w realizacji zrobić. A inwestować w ropę można bardzo szybko. Właśnie w Polsce mamy wstęp do instrumentów fizycznych oraz narzędzi, dzięki którym wszystek spośród nas może w zaciszu domowego fotela korzystać ze zmian cen tego „czarnego złota”.
Dlaczego wszyscy wymagają być ropę naftową ?
Ropa jest produktem, bez jakiego nie może działać żadna gospodarka. To jedyny spośród najbardziej chcianych surowców strategicznych świata. Ceny ropy z ponad 10 lat ewoluują oraz z przodem bieżącego roku przekroczyły poziom 100 dolarów amerykańskich za baryłkę (1 baryłka to 159 litrów). Co wysoce, aktualnie, w maju 2008, ropa kosztuje już 125 dolarów, podczas gdy dokładnie 10 lat temu, w maju 1998, za baryłkę płacono marne 16$. Cena wzrosła więc o prawie 800%.

Wzrost cen aż do 2006 roku był dość stabilny. W tamtej połówce tegoż roku nastąpiła jednak znacząca obniżka ceny. Wartość ropy spadła z 78$ na 51$. Była zatem zawsze tylko chwila wytchnienia dla klientach. Od stycznia 2007 notowania bardzo łatwo pną się w górę.

Czym faktycznie handlują inwestorzy i spekulanci?
Na giełdach handluje się głównie kontraktami terminowymi na dwa sposoby ropy. Drinkiem spośród nich jest Brent, wydobywana na platformach na Morzu Północnym, i inna to West Texas Intermediate, wydobywana na Swobodnym Wschodzie, przecież w prawdziwej mocy rafinowana w Okresach Zjednoczonych – stąd niezwykle atrakcyjna. Ta kolejna jest zwykle o jakiś 1-2$ droższa. Do ostatniego zestawu dochodzi jeszcze olej opałowy czyli London Gas Oil.

Na wszelakie rodzaje ropy prezentowane są kontrakty różnic kursowych (CFD), jakie możemy akceptować oraz dostarczać na rachunku w biurze maklerskim. Jeżeli uważamy, że ceny ropy pójdą w głowę możemy zakupić kontrakty CFD , jeżeli natomiast dotrzemy do sądu, że planuje się na rynku korekta więc możemy kontrakty sprzedać. Dodatkowo, handlując kontraktami CFD mamy z dźwigni finansowej. Żeby kupić ropę o cen np. 50.000 zł będziemy musieli 3% depozytu zabezpieczającego czyli 1500 zł. Istnieją ostatnie więc transakcje dostępne dla wielkiego kręgu inwestorów.

Zobaczmy przykładową transakcję.

W dniu 2 kwietnia 2008 kontrakt CFD na ropę WTI kosztował 100 dolarów.

Inwestor kupuje dwa kontrakty po cenie 100 dolarów. Jeden kontrakt opiewa na 100 baryłek ropy zatem kupuje ropę o cen 2*100*100 USD = 20.000 USD (około 44 tysięcy złotych).

Aby osiągnąć dwa kontrakty przedsiębiorca musi posiadać na rachunku kwotę potrzebną na depozyt zabezpieczający w wysokości 3% czyli:

3%*20.000 USD = 600 USD (około1320 złotych).

Po miesiącu, w dniu 9 maja 2008, kontrakt CFD na ropę WTI kosztuje 125 dolarów.

Inwestor lokuje swoje role sprzedając dwa kontrakty po cenie 125. Na rachunek gotówkowy wraca kwota z depozytu zabezpieczającego a łączna cena sprzedaży wynosi:

2*100*125 USD = 25.000 USD (około 55.000 złotych).

Zysk inwestora wynosi zatem: 25.000 – 20.000 = 5.000 USD (około 11.000 złotych)

Gdzie założyć rachunek maklerski i ile muszę pamiętać pieniędzy?
Aby korzystać z opisanych transakcji należy otworzyć rachunek w lokalu maklerskim, który oferuje kontrakty CFD. Dzięki wprowadzeniu polski do Unii Europejskiej jesteśmy olbrzymi wybór brokerów z Londynu, których ceny prowizji chodzą do najprostszych na świecie. Biura maklerskie mogą uczestniczyć w Polsce za pośrednictwem swoich agentów inwestycyjnych (zarządzanych przez KNF) dzięki czemu wszystkie kwestie związane z podłożem oraz zachowaniem rachunku umieścimy w stylu polskim nie obracając się z domu lub znajomego biura.

Konta na kontrakty CFD mogą żyć utrzymywane w pozostałych walutach (min. złotówkach, euro, dolarach, funtach, frankach) a minimalna kwota do otwarcia rachunku np. w EFIX Polska to 1.500 funtów albo jej równowartość. Zakładając konto będziemy mogli kosztować z kontraktów na ropę Brent, WTI oraz London Gas Oil a ponadto tysięcy innych instrumentów (indeksów, akcji, walut, metali, obligacji). Wszystko na indywidualnym rachunku inwestycyjnym obsługiwanym przez internet z wolnego mieszkania na ziemi.

Kupować bądź sprzedawać?
Według dobrych opinii analityków ceny ropy będą rosły. Ciągle jest na nią popyt, w miarę jak rozwijają się światowe parki samochodowe. Właśnie w Okresach Zjednoczonych jest 250 milionów pojazdów, a w Chinach zaledwie 37 milionów. Nietrudno sobie wyobrazić, do czego szuka chiński park samochodowy. Chińskie zużycie ropy podwoiło się pomiędzy latami 1994 i 2003, i znowu się podwoi do roku 2010. Międzynarodowa Agencja Energii przewiduje, że w roku 2010 Chiny staną się największym światowym konsumentem energii. Należy również myśleć o dynamicznie zwiększających się Indiach.

Potencjał wydobywczy ropy w krajach członkowskich Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) jest teraz niemalże wyczerpany. Nie rodzaj wciąż zwiększać wydobycia, mimo rosnącego zapotrzebowania. By ceny rozwijały się na stałym poziomie potrzebne byłoby „pojawianie się” co chwila lat kolejnej Arabii Saudyjskiej ze znajomymi złożami.

„Ceny ropy będą ciągle być, gdyż firmy naftowe za chwila inwestowały w sztukę oraz infrastrukturę, by mogły sobie poradzić z większym popytem” – uważa finansowy guru Alan Greenspan, były pan FED.

Wszystko to i prognozy wielkich banków inwestycyjnych sugerują dalszy rozwój cen ropy naftowej. Bank Goldman Sachs zakłada wzrost cen do ponad 140$ za baryłkę obecnie w tamtej połówce 2008 roku. Głośno twierdzi również, że notowania zrobią w procesie kilku lat 200$.

Istnieje więcej nowa część medalu. Drzewa nie są do nieba a spadające kamienie odkładają się w efekcie z ziemi. Na dużo zmiennym rynku możemy zatem oczekiwać i korekt i dużych spadków. Inwestorzy, którzy mają, że przychodzi czas odwrócenia mogą użyć kontrakty CFD do walki na spadki.

Ropa naftowa to szczególnie płynny towar a jej zmiany używane są przez miliony inwestorów na świecie. Dzięki innowacyjnym technologiom oraz wzrostowi rynków walutowych możemy jeszcze dziś w Polsce zawierać umowy na takich samych warunkach jak inwestorzy z Londynu, Tokio czy Nowego Jorku. Warto spośród tego mieć.

Zobacz również Oil Profit

0 0 votes
Daj ocenę