Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

4 grudnia, 2019 0 przez Mikołaj Online

Używana przez mało dwa mln Polaków chorych na cukrzycę metformina że korzystać w sobie silnie trujący związek chemiczny między innymi podawany szczurom w charakteru wzbudzenia u nich wad nowotworowych – ujawnia „Dziennik Gazeta Prawna”.

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

 

Informację potwierdziliśmy w dwóch podstawowych od siebie źródłach. Rzecz jest szeroka. W środę rano eksperci Europejskiej Agencji Leków będą rozmawiali z ludźmi wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Więcej na środę rano w naszym Ministerstwie Zdrowia zaplanowano posiedzenie sztabu kryzysowego. Pojawić ciągną się krajowi konsultanci w danych dziedzinach medycyny, eksperci Narodowego Instytutu Leków, Głównego Inspektora Farmaceutycznego i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Owoców Biobójczych.

– Idziemy do sytuacje bardzo mocno. Dziś po południu dowiedzieliśmy się o zagrożeniu. Już jutro najlepsi specjaliści w Polsce rozważą, co robić dalej – informuje nas źródło z Ministerstwa Zdrowia. U samego z polskich konsultantów potwierdziliśmy, że został w porządku „bardzo nagłym” zaproszony do Warszawy.

O leku

– Metformina to bardzo przystępny lek stosowany przy cukrzycy typu II i używany przez ogromną liczbę pacjentów. Od wielu lat prowadzi się o tej podstawy jako dobrym leku przedłużającym życie, odmładzającym, zapewniającym długowieczność – a dlatego nie tylko leczącym cukrzycę – wskazuje prof. Zbigniew Fijałek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dyrektor Narodowego Instytutu Leków w latach 2005–2015.

Kilkanaście leków potrafi być zanieczyszczonych rakotwórczą substancją. MAMY LISTĘ

Rozlicza się, iż w Polsce traktuje ją stale ok. 1,8 mln pacjentów. Poza cukrzykami, również pacjentki leczące zespół policystycznych jajników.

– Metformina jest już najprzyjaźniejszą i najważniejszą substancją stosowaną do leczenia cukrzycy typu II, używaną ale również często przy leczeniu cukrzycy kształtu I. Od kilku lat leki z tą substancją czynną przeżywają prawdziwy renesans. Odkryto ponieważ jej niesamowite właściwości lecznicze – potwierdza prof. Rajmund Adamiec, dolnośląski konsultant ds. diabetologii.

O zanieczyszczeniu

Z własnych danych wynika, że zanieczyszczenie stwierdzono niezależnie od siebie w dwóch miejscach: w Azji i w Niemczech. Dotyczy produkcji substancji w chińskich fabrykach, które dają w środki niemal wszą Europę. Szkodliwą substancją jest N-nitrozodimetyloamina (NDMA). To toksyczny związek chemiczny. Jest daleko ciężki dla wątroby. Jest same działanie rakotwórcze. NDMA jest wstrzykiwane szczurom, by przyspieszyć u nich rozwój choroby nowotworowej.

GIF wycofuje z aptek popularny syrop na kaszel

Samo z znajomych źródeł wskazuje, że umowy w przebadanych lekach z metforminą przekroczone zostały kilkukrotnie. Drugie, że kilkunastokrotnie. Co zatem świadczy w praktyce?

– Nie uświadczymy nagłych zgonów. Pewno się jednak za chwila lat okazać, że zdrowi na pozór ludzie zaczną kończyć na nowotwory właśnie wskutek przyjęcia dużej miary NDMA – wyjaśnia prof. Zbigniew Fijałek.

O tym co dobrze

Zarówno Europejska Agencja Leków, kiedy również Ministerstwo Zdrowia, nie komentują na razie oficjalnie sprawy. Słyszymy, że czas na oficjalne przykłady będzie po uzgodnieniu na forum unijnym zharmonizowanych działań. W dziale zdrowia słyszymy, że powinien nastawień do sytuacje poważnie, zarazem ale nie wywołując wśród ludzi paniki.

Co więc powinni spełniać cukrzycy zażywający metforminę?

– Iść jak prosto do swojego lekarza rodzinnego. Ten i, w współzależności od danych przez władzę publiczną zaleceń, podejmie decyzję co dobrze. Prawdopodobne jest przestawianie pacjentów na własne środki. Na szczęście diabetologicznych leków nie brakuje, choć są z zasady mniej przyjemne w stosowaniu od metforminy – wyjaśnia Michał Sutkowski, członek zarządu Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

Popularny środek na nadciśnienie wycofany

Tyle że – kiedy z kolei zauważa Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej – leków nie brakuje ale w nauki. W praktyce aptekarze nadal zmagają się z brakami. Jego oddaniem jeśli zostanie podjęta uchwała o wstrzymaniu leków z metforminą w ruchu, 1,8 mln Polaków zostanie odciętych od leczenia z dnia na doba. Poprawienie ich na następujące materiały lecznicze potrafi być delikatne i zdrowotnie, i organizacyjnie. Zwykle w świecie w Europie nie ma aż tylu opakowań leków.

– Wstrzymanie lub skasowanie tych środków z sektora europejskiego – co stanowi kiedy wysoce prawdopodobne – potrafi być tematem dla milionów polskich pacjentów. Taki scenariusz dla substancji takiej jak metformina płaci się przerażający – uważa Marek Tomków.

Preparaty na własnym rynku zawierające metforminę:

 

Avamina (tabletki powlekane)
Avamina SR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Etform (tabletki powlekane)
Etform 500 (tabletki powlekane)
Etform 850 (tabletki powlekane)
Formetic (tabletki powlekane)
Glucophage 500 (tabletki powlekane)
Glucophage 850 (tabletki powlekane)
Glucophage 1000 (tabletki powlekane)
Glucophage XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metfogamma 500 (tabletki powlekane)
Metfogamma 850 (tabletki powlekane)
Metfogamma 1000 (tabletki powlekane)
Metformax 500 (tabletki)
Metformax 850 (tabletki)
Metformax 1000 (tabletki powlekane)
Metformax SR 500 (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metformin Bluefish (tabletki powlekane)
Metformin Galena (tabletki)
Metformin Vitabalans (tabletki powlekane)
Metifor (tabletki)
Siofor 500 (tabletki powlekane)
Siofor 850 (tabletki powlekane)
Siofor 1000 (tabletki powlekane)
Symformin XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)

Źródło: mp.pl

Zobacz również abc apteki

0 0 votes
Daj ocenę