Odzyskanie omyłkowo przelanych pieniędzy będzie lepsze

Odzyskanie omyłkowo przelanych pieniędzy będzie lepsze

2 maja, 2020 0 przez Mikołaj Online

Odzyskanie omyłkowo przelanych pieniędzy będzie lepsze. Prezydent podpisał nowelizację ustawy o usługach finansowych. Dzięki zmianie znikną kłopoty z odzyskaniem pieniędzy, które klient omyłkowo przelał na niewłaściwe konto. Projekt zaistniał w efekcie współpracy Prezydenta RP i Rzecznika Finansowego, z poparciem pozostałych członków Zespołu Analiz Systemowych.

Odzyskanie omyłkowo przelanych pieniędzy będzie lepsze

– Nowe przepisy przyjęte zostały w Urzędzie jednomyślnie, co informuje o tym, że to inicjatywa ponad planami i znacznie potrzebna społeczeństwu – mówił Prezydent Andrzej Duda, w trakcie uroczystości podpisania ustawy w dniu 27 kwietnia 2018 r.

W Sejmie za przyjęciem ustawy głosowało 436 posłów, w Senacie za przyjęciem ustawy głosowali wszyscy Senatorowie – 79, nikt nie był przeciw oraz nikt nie zachowałeś się od głosu. Nowe regulacje zaczną działać w procesu 3 miesięcy po prac ustawy w Dzienniku Ustaw.

Pomyłka może sprawić się każdemu

– Z projektów do nas wpływających wynikało, że omyłkowy przelew na niewłaściwe konto, był źródłem wielkich problemów. W skrajnych przypadkach klienci tracili w współczesny metoda pieniądze, skoro nie było mechanizmu zmuszającego klienta do zwrotu środków. Dzięki tej kolei w części przypadków kupimy je choćby w przeciągu paru dni – mówi Aleksandra Wiktorow, Rzecznik Finansowy.

W pracy pomyłka we określeniu numeru konta może przydarzyć się każdemu. Do Rzecznika skarżyły się osoby, które wpisały cały numer konta osobistego klienta (o co szczególnie łatwo przy masowych przelewach prowadzonych przez przedsiębiorców), pomyliły się przy wpisywaniu numeru konta lub nawet wykonały przelew na konto podane np. w materiałach informacyjnych. Do ostatniej pory, nie było wesołej i ciągłej procedury odzyskiwania takich zabiegów. Dodatkowo tajemnica bankowa nie pozwalała ujawniać danych użytkownikowi, co uniemożliwiało złożenie pozwu w stosunku.

Jak odzyskać pieniądze?

Po zmianach klient, który zorientuje się, że omyłkowo wykonał przelew na krótkie konto będzie przekazywałeś swój bank czy WZROST o tym fakcie. Ten będzie uważał 3 dni na poinformowanie odbiorcy o błędzie i konwencjach braku zwrotu sposobów w procesu 30 dni.

– Zwrot sposobów będzie wykonywany na określony rachunek techniczny, co gwarantuje pełną anonimowość odbiorcy omyłkowego przelewu. Po otrzymaniu środków, dostawca w procesu 1 dnia roboczego będzie dawał je na konto klienta. Gdy w transakcję zaangażowanych było dwóch dostawców termin wydłuży się do paru dni codziennych – wyjaśnia Bartosz Wyżykowski, radca prawny w biurze Rzecznika Finansowego.

Jeśli odbiorca omyłkowego przelewu nie zwróci pieniędzy dobrowolnie w procesu 30 dni, bank czy Skok będzie zobowiązany do przekazania płatnikowi danych kliencie.

– Umożliwi to skuteczne dochodzenie roszczenia na odległości sądowej. Podstawę prawną znaczyć będą przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu. Sąd oceni zaś, czy roszczenie płatnika jest zasadne – mówi Bartosz Wyżykowski.

W pracy nazywa to, że odbiorca omyłkowego przelewu, który nie zwróci omyłkowo otrzymanych kwot będzie przymuszony do ostatniego wyrokiem sądu i poniesie i koszty powiązane z biegiem.

Rola Zespołu Analiz Systemowych

Impulsem do zrobienia proponowanych zmian stanowiły fakty proponowane przez nabywców do Rzecznika Finansowego. Stały one przez Rzecznika zasygnalizowane w ramach akcji Zespołu Analiz Systemowych. Zespół został stworzony przez Szefa Kancelarii Prezydenta RP w końcu formułowania propozycji zmian obowiązujących regulacji prawnych w oparciu o sprawy obywateli, jakie stanowiły przedmiotem rozpoznania przez Biuro Interwencyjnej Pomocy Prawnej Kancelarii Prezydenta RP lub zachęconych do harmonii w ramach Zespołu: Rzecznika Finansowego, Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Cywilnych oraz Rzecznika Praw Pacjenta.

0 0 votes
Daj ocenę