Rowery miejskie w Kołobrzegu

Rowery miejskie w Kołobrzegu

29 listopada, 2019 0 przez Mikołaj Online

30 listopada przestanie się sezon rowerowy kołobrzeskiego systemu miejskiego. W sobotę wszystkie jednoślady na obszarze miasta będą łatwe po raz ci w aktualnym roku – po północy już 1 grudnia) zostaną zablokowane w stacjach. Rowery udadzą się na właściwą przerwę, w ciągu której przejdą przegląd, konserwację i niezbędne naprawy, by powrócić na ulice już w marcu 2020 roku.

Rowery miejskie w Kołobrzegu

 

Rower Miejski został zawarty w czerwcu 2017 roku. Jak podaje firma Nextbike w trzecim sezonie mieszkańcy czerpali ze 135 jednośladów i 13 stacji. Łącznie kołobrzeżanie i turyści wypożyczyli je w aktualnym roku ponad 88 tys. razy. Najaktywniejsi istnieli w miesiącach letnich. Od czerwca do sierpnia zrealizowali prawie 60% wszystkich tegorocznych przejazdów. W lipcu najwięcej – ponad 18,5 tysiąca, co oznacza, że na wszystkim rowerze zrobiło się 137 przejazdów miesięcznie, czyli średnio 4,5 dziennie.

— Liczba przejazdów w podnoszącym się do tyłu sezonie pokazuje, ze rower miejski w Kołobrzegu był strzałem w dziesiątkę. Przez siedem miesięcy każdy ze 135 rowerów był wypożyczony średnio 647 razy. Liczba klientów wzrosła o dodatkowe 9 200 osób — podsumowuje Aleksandra Myczkowska-Utrata, dyrektor ds. komunikacji Nextbike Polska. — Teraz kolej na zimową przerwę, która stanie zastosowana na wykonanie infrastruktury do innego sezonu.

— Nikt nie myśli sobie Kołobrzegu bez Roweru Miejskiego. Jego wielka sława wśród ludzi i turystów jest świetna. Wydłużenie wolnego czasu czerpania z roweru dla ludzi posiadających Kołobrzeską Kartę Człowieka było przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”. Wśród prawie 10.000 posiadaczy strony to teraz Rower Miejski cieszy się najogromniejszą popularnością. Dla miasta takiego jak Kołobrzeg – największego uzdrowiska w Polsce, namówienie ludzi do pozostawienia samochodów i mienia z alternatywnych źródeł transportu zwykle było także będzie celem. Rower Miejski doskonale realizuje swoją pozycję – mówi Prezydent Miasta, Anna Mieczkowska.

Dniem z rekordową liczbą wypożyczeń była sobota 20 lipca. Z jednośladów skorzystano 1 080 razy, co oznacza, ze wszystek bicykl był wypożyczony tego dnia 8 razy. Średni czas wypożyczenia w aktualnym roku wynosił 28 chwili i 28 sekund. Mieszkańcy Kołobrzegu najchętniej mieli z organizmu w porach 15:00 – 19:00, kiedy powracało do ponad 33 proc. wypożyczeń z wszelkiego dnia. W mierze tygodnia podział umieszcza się bardzo równomiernie, jednak wiele wypożyczeń widziano w soboty – 17,6 proc.

Największym zaangażowaniem zajmowały się stacje Latarnia Morska – 15 1010 wypożyczeń oraz Kamienny Szaniec – 13 476 i Ratusz – 9 382. Także między tymi pozycjami operator odnotował najwięcej przejazdów. Ze stacji: Kamienny Szaniec do Latarnia Morska – 3 511 przejażdżek również z powrotem – 3 478 też z wypożyczalni Ratusz do Latarnia Morska – 1 594.

Najaktywniejszy użytkownik Kołobrzeskiego Roweru Miejskiego w obecnym sezonie (od 1 marca do 28 listopada) wziął z planu 102 razy. Najpopularniejszy rower (numer 63150) wypożyczano 1 347 razy, czyli średnio 5 razy dziennie.

W kołobrzeskim systemie rowerowym do ostatniej chwili zapisałoby się ponad 24,5 tys. osób, z czego 38 proc. klientów w obecnym sezonie. Łącznie przez trzy okresy od inauguracji systemu zrobili oni 249 tysięcy wypożyczeń.

Kołobrzeski Rower Miejski został zawarty w czerwcu 2017 roku. Na pierwszym etapie obejmował 12 stacji i 125 rowerów. W maju 2018 został dodatkowo rozszerzony o nową stację i drugie 10 rowerów, założone przez Knight Frank, która prowadzi Parkiem Handlowym Albatros. Kołobrzeska sieć wypożyczalni rowerowych jest dziś jedną z czterech w woj. zachodniopomorskim, w którym można stosować z wiosny do jesieni z rowerów dostarczonych przez Nextbike Polska

Zobacz również praca Kołobrzeg

0 0 votes
Daj ocenę