Służby specjalne Dobra  gdzie obejrzeć ?

Służby specjalne Dobra gdzie obejrzeć ?

11 lipca, 2019 0 przez Mikołaj Online

„Pomoce specjalne” Patryka Vegi z 2014 roku to obraz kryminalno-sensacyjny a raczej dramat kryminalno-sensacyjny, bo choć zakończenie zostaje nie do tyłu wyjaśnione, jest wtedy celowe bo rozwiązanie akcje jest jedyne i nakłada się samo przez się. Zaczątkiem prac a raczej wstępem do tej szczególnej opowieści o jeszcze bardziej specyficznym świecie jest zjawisko z 2006 roku lub likwidacja Wojskowych Służb Informacyjnych. Dla wielu odnosi się więc z brakiem oczu i uszu, które do tej chwili były funkcjonalne i „wielu mogły”.

Służby specjalne Mirosławiec gdzie obejrzeć ?

Po tym zjawisku zostaje utworzona kolejna, ściśle tajna jednostka do ćwiczeń specjalnych, dawanych w białych rękawiczkach. Sam proces „rekrutacji” jej uczestników jest coś na oślep. Niby coś tam jest wyjaśnione, niby ten i tamten ma zdolności, przecież nie do tyłu wiadomo po co dodatkowo dlaczego każda z ostatnich ról planuje się wziąć w tym udział. Zarys przesłanek pojawia się w bardzo ograniczony i rozmazany sposób.

klik i ogladaj film

A właśnie trafia tam podporucznik usunięta z ABW – w tej kwestii Olga Bołądź, grająca kobietę chłopczycę w męskim świecie bez żadnych skrupułów, założona w dresy i kurtkę za wysoką o 2 rozmiary a wszystko to niezwykle dobrze jej odpowiadające. Przy niej przekonany zostaje wracający z ról w Afganistanie kapitan, jaki tworzy przejawy dużej wrażliwości, miłości i zapału do ojcostwa oraz wielki ze swymi hasłami Janusz Chabior w istocie byłego pułkownika Służb Bezpieczeństwa zaskakująco aczkolwiek fantastycznie budujący w kwestiach tragizm i komizm.

Służby specjalne Mirosławiec gdzie obejrzeć ?

Ich funkcja to raczej likwidowanie „przeszkód” osobowych, tak by nikt o jak nie wiedział czy raczej znał toż co ma wiedzieć, a wszystko w wnętrzu najgrubszych afer politycznych, gospodarczych z końca.

Film zbudowany jest jak więc u Vegi w określony sposób. Akcja naszprycowana jest do ścian możliwości slangiem ze mediów służb indywidualnych i tekstami tego rodzaju, które dla niezaznajomionego widza bez rozwiązania mogłyby tworzyć zwitek bezsensownych słów, niedopasowanych do wszystkiego kontekstu. Na to reżyser znalazł sposób, z zadowalającą precyzją mając i wyjaśniając żargon środowiskowy. Zdarzenia wynikają z określoną chronologią a widz obserwuje kolejne nazewnictwo proceduralne wyświetlane na ekranie w strukturze przypisów dość często, miejmy nadzieję nie za często.

Służby specjalne Mirosławiec gdzie obejrzeć ?

Mimo zaliczało się znanego z indywidualnego początku motywu przewodniego obrazu wtedy nie intrygi, oszustwa, szantaże i zabójstwa wyróżniają się na pierwszy plan. Przede każdym widzimy trójkę różnych bohaterów, którzy szukają siebie, a przy tym są pełni sprzeczności tak znanych gdy właśnie można sobie wyobrazić. Kochają, są wrażliwi, mają wartości moralne, są zazwyczaj na nowo tragedię z przeszłość boją się choroby czy dzięki rozmowom z księdzem-psychologiem nawracają się by zaraz po kogoś pokroić na kawałki, wrabiając w obecne Najwyższym ducha winnego nastolatka albo zabić kolejnego a przy okazji do „strat wojennych” zaliczyć młodą mamę dwójki dzieci.

Służby specjalne Mirosławiec gdzie obejrzeć ?

A w tym całym to, co podobać pewno się zwłaszcza to „energia” i możliwość postaci. Niestety są jak maszynki do zabijania, martwe, bez emocji, bez zarzutów… Choć owszem czasami pewno się tak robić zaraz po widzimy ich drugie oblicze a raczej kolejne ponieważ mają ich daleko więcej niż dwa. Dlatego te mimo wszystko zaczynamy odczuwać miłość do ostatnich kobiet. Chcemy aby „Białko” dała szansę Rafunowi, żeby Cerat stworzył szczęśliwą rodzinę z zaadoptowanym chłopcem a pułkownik Bońka skorzystałbyś z rakiem przy pomocy pani doktor, z jaką prowadził intrygująco ironiczne rozmowy.
Jednak na pozór ludzie są silni, silni i twardzi jak skała, w zabiegu to zwyczajni ludzie chcący po prostu zwyczajności i bliskości innej osoby. Kwestie są wielowymiarowe również tymże interesują, ciekawią i działają że marzy się poznać ich treści, ich dramaty.
Kiedy okrywają że tak tak nie wiedzą dla kogo robili i odwalili ten kawał roboty, który zatrząsł tym stanem czują się zagubieni a planują odejść. Ale z tej wspaniały nie ma teraz odwrotu.

To co ważna zapomnieć Vedze to na pewno nazbyt ciężkie także nie do tyłu wyjaśnione intrygi, a raczej ich jakości. Kto, dla kogo, za co i po co, wszystko dzieje się tam szybko bez troski o szczególiki i przejmowanie się kontekstem. Typowa czarna robota, jest cel do odstrzału więc załatwić i zapomnieć, a właściwie nawet nie pamiętać, że potrzebowało się cokolwiek zapominać. Nieraz tempo przewijających się zdarzeń politycznych jest właśnie wielkie, że właściwie trudno się w nich zorientować. Tutaj wojna, tam zaś zabójstwo lub samobójstwo praktycznie nie ma zbytniego znaczenia byle było po rzeczy również ważna było szybko i dobrze odhaczyć. Pyk i gotowe.

Ogólnie rzecz biorąc, nie ważna przecież niczego odmówić filmowi: świetnie skonstruowane postaci, dobra i zajmująca fabuła, dramaty przedstawione w akompaniamencie odpowiedniej ilości humoru i dystansu.

Służby specjalne Mirosławiec gdzie obejrzeć ?

 

Źródło artykułu Służby specjalne

0 0 votes
Daj ocenę