Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

4 grudnia, 2019 0 przez Mikołaj Online

Duński Saxo Bank jak co roku dał swoich 10 szokujących prognoz na najszybszy rok. Tym jednocześnie eksperci instytucji przewidują m.in., że Węgry wyjdą z Grupy Europejskiej, Donald Trump przegra wraz z Republikanami wybory prezydenckie w USA, a Rosja bronienie się… wygranym w istot młodej oraz czarnej energii.

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

 

Szokujące prognozy Saxo Banku to zjawiska, które mogłyby wstrząsnąć światem
Bank co roku ostrzega przed chwila prawdopodobnymi, ale niedocenianymi zdarzeniami
2020 r. według Saxo będzie mieszkał pod znakiem „gruntownej zmiany status quo”
Tradycją obecnie są „szokujące prognozy” ekspertów z Saxo Banku – duńskiego banku inwestycyjnego. Jak wskazują autorzy raportu, istnieje więc „szereg mało prawdopodobnych, ale często niedocenianych zdarzeń, których materializacja mogłaby wstrząsnąć rynkami finansowymi”.

Saxo podkreśla przy tym, iż nie są wtedy jego oficjalne prognozy rynkowe – prawdopodobieństwo ich wyjścia wynosi 1 proc. Zarazem bank przypomina, że wydarzenia o największym zysku – szokujące dla świata – wtedy ostatnie najmniej spodziewane. Jak wyjaśnił Steen Jakobsen, główny ekonomista Saxo:

Uważamy, iż w 2020 roku niemal pod każdym względem tematem ważnym będzie podstawowa zmiana status quo. Rok ten zapewne żyć niczym wielkie wahadło, wydobywające się w charakteru przeciwieństw dotyczących polityki w miejscu ogólnym, polityki ekonomicznej i finansowej, a ponadto – co równie istotne – ochrony środowiska. W tekście szeroko rozumianej polityki oznaczałoby to szybką porażkę populizmu, zastąpionego chodzeniem do „zdrowia” zamiast do podziału społeczeństwa. W odniesieniu do wykonywania polityki mogłoby zatem oznaczać, że banki centralne zejdą na dalszy plan, a że nawet nieco znormalizują stopy procentowe, podczas gdy rządy przejmą ich wielkość w obrębie kosztów związanych z bazą i polityką klimatyczną.

Oto 10 najbardziej szokujących prognoz Saxo Banku na 2020 r.:

1. Rosja głównym wygranym w istot młodej oraz czarnej siły
W 2020 r. OPEC i Rosja, wyczuwając spowolnienie produkcji ropy z łupków w Okresach Zjednoczonych w układzie z brakiem zwrotu z lokaty w ostatnim rynku, skorzystają z przyczyn i zapowiedzą istotne dodatkowe cięcia produkcji ropy w swoich krajach. Zbiegnie się to w porządku z drugą rundą IPO Aramco, zapewniając pożądany poziom wyceny przez inwestorów spoza Arabii Saudyjskiej. Będzie więc zaskoczeniem dla rynku, a walka o pokrycie krótkich kondycji i dążenie funduszy hedgingowych do pokrycia niezabezpieczonej ekspozycji na wyższe ceny spowodują, że cena ropy Brent wróci do poziomu 90 dolarów za baryłkę. W Rosji okaże się to znacznym zwycięstwem nie tylko dla Rosnieftu, a i dla finansów publicznych, w których próg rentowności budżetu na 2019 r. opierał się na cenie ropy Urals 49 dol. za baryłkę. Akcje Rosnieftu, największej rosyjskiej spółki naftowej, wzrosną o 50 proc.

Ponadto w 2020 r. sektor ekologicznej – zielonej – energii ucierpi na wynik zbyt długiego szumu medialnego i złych zwrotów z lokaty. Jednak w siłę kolejnych zaangażowań w obrębie polityki klimatycznej wybieranych przez kraje rozwinięte polityka długoterminowa skupi się na samochodach elektrycznych i rozwiązaniach minimalizujących emisję zanieczyszczeń w samochodach. Rosja odniesie korzyści na obu frontach: po pierwsze jak najistotniejszy na świecie dostawca łączonego w pojazdach palladu, oraz w 2019 r. odnotowującego jedne z najczystszych rezultatów na placach surowców. W 2020 r., gdy demokraci przejmą Biały Budynek oraz wraz z Indiami zaostrzą normy emisji, nastąpi dalszy rozwój cen tego metalu.

Po drugie, Rosja zyska na odejściu od kobaltu oraz zwiększeniu wykorzystywania niklu na targu akumulatorów pojazdów elektrycznych. W 2020 r. popyt na nikiel gwałtownie wzrośnie. Rządy krajów rozwiniętych zapewnią dopłaty do sprzedaży pojazdów elektrycznych, a najwięksi niemieccy producenci samochodów rozpoczną w całości rozwijać produkcję, by zapewnić długoterminowe dostawy akumulatorów. Podczas gdy Indonezja zdecydowała się na miara eksportu rudy niklu od stycznia 2020 r., aby wesprzeć krajowe huty, rosyjski koncern MMC Norilsk Nickel nabierze wiatru w żagle w końcu zwiększonego popytu oraz ogromniejszych stawek oraz podobnie jak w sukcesie Rosnieftu ceny jego akcji wzrosną o 50 proc.

2. Nieoczekiwana stagflacja będzie polecać wartość kosztem wzrostu
Notowany na giełdzie fundusz iShares MSCCI World Value Factor pozostawi FANGS (Facebook, Amazon, Netflix, Google) daleko w końcu, generując wyniki lepsze o 25 proc. Świat zatoczy pełny krąg od czasu zakończenia organizmu z Bretton Woods, kiedy odszedł od dolara opartego na złocie do organizmu czysto fiducjarnego dolara, w ramach jakiego nie jedynie w Okresach Zjednoczonych, ale a na całkowitym świecie wprowadzono na zbyt biliony USD w postaci kredytów. Każdy cykl kredytowy wymaga coraz niższych stóp procentowych i coraz popularniejszych bodźców, aby zapobiec całkowitej blokadzie gospodarki Stanów Zjednoczonych i światowego systemu finansowego.

Z racje na fakt, iż stopy procentowe znalazły się w niskich rejonach skali, a deficyty w Okresach Związanych są mocne i jeszcze rosną, nadchodząca recesja zmusi Fed do zwiększenia bilansu w środek przekraczający wszelkie wyobrażenia, aby sfinansować nowe, szeroko zakrojone wydatki fiskalne Trumpa mające wzmocnić infrastrukturę w szans na jego reelekcję. Wydarzy się jednak coś ciekawego: płace i ceny zaczną gwałtownie występować w siłę, jak napędy będą przekonywać do gospodarki, jak na ironię z względu niewystarczających zasobów i wykwalifikowanej siły roboczej w skutku wcześniejszego braku inwestycji. Rosnąca inflacja i rentowności podwyższą z zmianie koszt kapitału, eliminując z sektora spółki-zombie, ponieważ słabsi dłużnicy będą zabiegać o finansowanie. W przekonaniu ogólnym nastąpi znaczna dewaluacja USD, ponieważ rynek uzna, że Fed będzie jedynie przyspieszać ekspansję bilansu, utrzymując jednocześnie wyjątkowo niską stopę referencyjną.

3. Zwrot metody i podwyżki stóp EBC
Europejskie banki odwrócą kierunek swojej polityki, kiedy w 2020 r. indeks EuroStoxx wzrośnie o 30 proc. Pomimo niedawnego wprowadzenia systemu planu na stany (tiering), który przyczynił się do minimalizacji negatywnych konsekwencji ujemnych stóp procentowych, banki jeszcze będą zmagać się z wielkim kryzysem. Będą musiały się zmierzyć z ważnym otoczeniem finansowym i fizycznym, charakteryzującym się strukturalnie wyjątkowo niskimi stopami procentowymi, zaostrzeniem regulacji w ramach pakietu Bazylea IV – co jeszcze dużo obniży stopę zwrotu z kapitału innego banków – oraz walką ze części przedsiębiorstw z rynku fintech.

Sprawy przyjmą bezprecedensowy zakup także na startu stycznia 2020 r. nowa prezes EBC Christine Lagarde – wcześniej ujawniająca się za ujemnymi stopami procentowymi – dokona wolty i oświadczy, że polityka pieniężna przekroczyła przewidziane granice. Prezes podkreśli, że utrzymywanie ujemnych stóp depozytowych przez większy moment może znacznie zaszkodzić kondycji europejskiego sektora bankowego. Aby zmusić rządy państw strefy euro, w szczególności Niemiec, do rozpoczęcia zaangażowań oraz wykorzystania polityki fiskalnej do pobudzenia gospodarki, 23 stycznia 2020 r. EBC odwróci swoją politykę ekonomiczną i podwyższy stopy procentowe. Po pierwszej podwyżce w niedalekim czasie nastąpi kolejna, która szybko doprowadzi stopę referencyjną do niczego, a do celu roku nawet nieco ponad.

4. Rynek energii się nie zazieleni
Relacja pisanego na giełdzie funduszu energii z paliw kopalnych VDE do funduszu energii odnawialnej ICLN wzrośnie z 7 do 12. Przemysł naftowy i gazowy wyszedł z kryzysu finansowego po 2009 r., odzyskując około 131 proc. strat odnotowanych po 2008 r. do maksimum w czerwcu 2014 r., gdy to Chiny wyciągnęły światową gospodarkę z tradycyjnej recesji kredytowej. Z obecnego okresu na rynek ten wpływały negatywnie dwie duże siły. Ważną spośród nich był wzrost produkcji gazu z łupków w Okresach Zjednoczonych i duże wzrosty w globalizacji łańcuchów dostaw gazu ziemnego za pośrednictwem LNG. Następnie miała znaczenie istna amerykańska rewolucja w obrębie produkcji ropy z łupków, w rezultacie której Stany Zjednoczone były się największym producentem ropy naftowej i ciekłych przetworów naftowych na świecie.

Drugą wartością był będący kapitał delikatny i społeczny będący za grą ze zmianami klimatycznymi, powodujący przełomowy wzrost popytu na energię odnawialną. W rezultacie niższych cen oraz uważania przez inwestorów sektora „czarnej” energii wycena akcji spółek z branży paliw kopalnych wykazała dyskonto w wysokości 23 proc. względem przedsiębiorstw z rynku czystej energii. W 2020 r. nastąpi zmiana prognoz inwestycyjnych, ponieważ OPEC coraz dłużej ograniczać będzie wydobycie, produkcja nierentownych amerykańskich koncernów łupkowych zahamuje, a zbyt w Azji ponownie wzrośnie. Przemysł naftowy i gazowy w 2020 r. nieoczekiwanie okaże się wygrany – plus będzie więc jednocześnie sygnał alarmowi dla sektora czystej energii.

5. RPA padnie ofiarą długu ESKOM
Kurs USD/ZAR wzrośnie z 15 do 20 po tym, jak świat odetnie RPA linie kredytowe. Bardzo krótką wiadomością była informację rządu Republiki Południowej Afryki pod efekt tego roku, iż w układzie z dalszymi próbami ratowania zmagającej się z punktami spółki energetycznej ESKOM i zachowania dostaw ruchu w wszelkim świecie przyszłoroczny budżet wzrośnie do najwyższego poziomu od ponad dekady (6,5 proc. PKB), co ma zdecydowane pogorszenie po tym, jak rząd zdołał ustabilizować finanse na niemal stałym poziomie -4 proc. PKB w ruchu tych paru lat. Co gorsza, Bank Światowy szacuje, że zadłużenie zagraniczne RPA wzrosło w ostatnim stopniu ponad dwukrotnie, osiągając poziom ponad 50 proc. PKB. Fiasko ESKOM zapewne żyć jedyną kroplą, która przeleje czarę dla wierzycieli: mogą oni stracić chęć dalszego finansowania kraju, który od kilkudziesięciu lat nie stanowi w mieszkanie uporządkować swoich finansów ani zarządzania. W 2020 r. RPA pociągnie za sobą też również drugie gospodarki wschodzące o niskiej wiarygodności, przy czym wyniki gospodarek wschodzących będą znacznie zróżnicowane od lat. RPA zmierza w charakteru bankructwa.

Zobacz także: W 2020 r. będzie drożej. Ceny prądu wpadną we pełnych

6. Donald Trump zapowie podatek „America First”, aby obniżyć deficyt handlowy
Opodatkowanie wszystkich przychodów generowanych za granicą zakłóci dostawy i wykona wzrost inflacji. Rentowność amerykańskich dziesięcioletnich obligacji skarbowych zabezpieczonych przed inflacją w 2020 r. wyniesie 6 proc. dzięki wzrostowi zainteresowania inwestorów w siłę wzrostu wskaźnika CPI. 2020 r. podejmie się relatywną stabilizacją polityki handlowej po tym, jak administracja Trumpa i Chiny dotrą do ustalenia w istocie co kilka tymczasowego zawieszenia stoi w tekście taryf celnych, polityki pieniężnej i kupna produktów rolnych.

A teraz na startu 2020 r. gospodarka amerykańska zacznie się dusić: braki w handlu z Chinami nie ulegną istotnej poprawie, a jednocześnie nie będzie możliwy realistyczny wzrost zakupów produktów rolnych przez Chiny. Ze powodu na poszukiwania opinii publicznej prognozujące spektakularną porażkę w zestawach prezydenckich w 2020 r. Trump zacznie wykazywać nerwowość, oraz jego administracja w ramach ostatniej deski ratunku spróbuje nowego podejścia, aby odzyskać kontrolę nad protekcjonistyczną narracją: podatek „America First”. W konstrukcjach tej koncepcji amerykański podatek dochodowy od osób prawnych zostanie całkowicie zrekonstruowany tak, aby sprzyjać pracy w Okresach Zjednoczonych zgodnie z deklarowanymi zasadami „czystego i wolnego handlu”.

Cel ten zniesie wszelkie dotychczasowe taryfy, nakładając zamiast tego zryczałtowany podatek od cen podanej w wysokości 25 proc. na pełne przychody brutto na targu amerykańskim produkowane z pracy zagranicznej. Sprawi to znaczne protesty ze części partnerów handlowych, bowiem będą aktualne w myśli stare taryfy w tamtym wydaniu, jednak administracja odpowie, że firmy zewnętrzne mogą przenieść swoją pracę do Twórz Zjednoczonych w projekcie uniknięcia podatku.

7. W Szwecji zapanuje moment
W Szwecji nastąpi szeroko zakrojona i sprawna zmiana stanowiska w siłę działań na sprawę lepszej integracji imigrantów i przeciążonych usług socjalnych, wysyłając do wdrożenia istotnego bodźca fiskalnego i trwałego umocnienia SEK. Jak powszechnie zawierało wtedy mieszkanie w sukcesie szwedzkiej polityki, też jak na startu lat 90., gdy to Szwedzi posunęli się za wysoko w progresywnym opodatkowaniu, wysyłając do załamania gospodarki, obecnie spowodowali, że poprawność polityczna w odniesieniu do imigracji doszła do punktu, w którym społeczeństwo było się politycznie niepoprawne.

Rząd ignoruje mocną plus jeszcze rosnącą liczbę ludzi, którzy kwestionują tę metodę, tym samym wybierając ich z całej debaty. Mimo że demokracja parlamentarna powinna zapewniać głos w debacie wszystkim grupom istotnej wielkości, główne partie polityczne podjęły nietypową wspólną decyzję o zignorowaniu przeciwników imigracji, których wartość przekroczyła już 25 proc. ogółu szwedzkich wyborców. Zarówno uzasadnienie polityków, jak zaś ich misje były prawidłowe: otwartość i równość dla ludzi oraz zabezpieczenie szwedzkiego otwartego modelu gospodarczego.

A każde zbyt daleko posunięte życie może przytłaczać, a całe rodzaje wymagają istnieć modyfikowalne w sukcesie zmiany okoliczności, żeby mogły dobrze być. Pozostałe kraje nordyckie będą rozmawiać o „warunkach istniejących w Szwecji” jak o zagrożeniu, oraz nie jak o modelu najlepszych prac. Szwecja znajdzie się w recesji, a ze powodu na indywidualny status małej, otwartej gospodarki, będzie wysoce podatna na globalne spowolnienie. To uczucie kryzysu, zarówno społecznego, jak również przemysłowego, zapewni mandat do wymian.

8. Demokraci wygrają wybory w 2020 r. dzięki głosom osób i milenialsów
Wybory w Okresach Zjednoczonych w 2020 r. zapewnią demokratom kontrolę nad Białym Domem oraz obiema izbami Kongresu. Akcje dużych spółek z rynku opieki zdrowotnej oraz branży farmaceutycznej spadną o 50 proc. Sondaże na 2020 r. nie wyglądają dobrze dla Trumpa, też jak elektorat. Marginalny wyborca Trumpa w 2016 i 2020 r. jest dojrzały i biały, czyli chodzi do rodziny demograficznej, która przechodzi w klasach względnych, ponieważ najliczebniejszym pokoleniem Amerykanów są obecnie milenialsi, a więc osoby w wieku 20-40 lat, które są wiele dużo elastyczne.

Milenialsi, a nawet najstarsi przedstawiciele „pokolenia Z” w Okresach Zjednoczonych, w coraz popularniejszym stopniu motywowani są niesprawiedliwością i nierównością napędzaną przez manipulowanie rynkiem aktywów przez bank centralny, a ponadto obawami przed zmianami klimatycznymi, w tekście których prezydent Trump pełni rolę piorunochronu buntu jako osoba zaprzeczająca zmianom klimatycznym. Wyborcy lewicowi kierują się wyłącznie niechęcią do Trumpa, czemu wyraz dają zarówno osoby z cieplejszych przedmieść, jak również milenialsi. Demokraci zdobędą zatem przewagę ponad 20 mln głosów, zwiększą kontrolę nad Izbą Reprezentantów, a nawet do określonego poziomu przejmą siłę w Senacie. Powszechna opieka zdrowotna i negocjacje w myśli cen leków znacznie ograniczą rentowność całego sektora.

9. Węgry pochodzą z UE
Węgry od momentu podejścia do UE w 2004 r. odnosiły wielkie sukcesy gospodarcze. Jednak piętnastoletnie małżeństwo umieszcza się żyć w tarapatach po tym, jak UE wszczęła procedurę założoną w art. 7, powołując się na zlecane przez Węgry – oraz w zasadzie premiera Orbána – coraz surowsze ograniczenia dotyczące wolnych mediów, sędziów, pracowników naukowych, mniejszości i jakości grających na praca praw człowieka. Władze Węgier odpowiadają, że kraj ten po prostu się zabezpiecza, chroniąc naszą kulturę przed masową imigracją.

To niemożliwe do jedzenia status quo, a obie części będą były trudności z dotarciem do ustalenia w 2020 r., kiedy procedura założona w art. 7 będzie dokładnie procedowana w planie UE. Premier Orbán otwarcie mówi wręcz, że Węgry są związane „braterstwem krwi” z renegatem – Turcją, w przeciwieństwie do reszty Europy, co ma ważną zmianę retoryki, która zbiega się w porządku z transferami z UE, ale zaniknie w ruchu najbliższych dwóch lat. Węgierska waluta, forint (HUF) podzieje na cen, a kurs w parze EUR/HUF wyniesie 375, ponieważ targi będą się obawiały wycofania lub odwrócenia przepływów kapitałowych, gdy przedsiębiorstwa z UE będą dodatkowo kontrolować swoje inwestycje na Węgrzech.

10. Azja otworzy nową walutę rezerwową, aby uniezależnić się od dolara
Azjatycka, wspierana przez Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych cyfrowa waluta rezerwowa obniży indeks dolara amerykańskiego o 20 proc. i wykona spadek cen dolara o 30 proc. w związku do złota. Aby stawić czoła powiększającej się rywalizacji handlowej i chorobom powiązanym z rosnącymi zagrożeniami ze części Miej Zjednoczonych w odniesieniu do dolara amerykańskiego i władzy nad finansami światowymi, Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych stworzy nowe aktywo rezerwowe, azjatyckie prawo ciągnienia, czyli ADR, przy czym 1 ADR odpowiadać będzie 2 dolarom amerykańskim, co spowoduje z ADR największą wartość finansową na świecie. Końcem tego postępowania jest dedolaryzacja handlu regionalnego.

Lokalne gospodarki zawrą wielostronne porozumienie w kwestii prowadzenia całego handlu w ostatnim regionie tylko w ADR, przy czym najistotniejsi eksporterzy ropy naftowej – Rosja i światy OPEC – chętnie podpiszą taką zgodę ze powodu na będące uzależnienie od rynku azjatyckiego. Redenominacja znacznej części światowego handlu i oddzielenie jej od dolara amerykańskiego spowoduje, że Stany Związane będą postrzegać coraz mniejszy napływ leków na kupowanie swojego podwójnego deficytu. W ruchu tylko paru miesięcy USD podzieje na cen 20 proc. w związku do ADR i 30 proc. w związku do złota, przez co cena złota spot w 2020 r. znacznie przekroczy 2 000 dol. za uncję.

 

Zobacz również pożyczki na 500 plus

0 0 votes
Daj ocenę