WRACA TEMAT OGROMNEJ BONIFIKATY PRZY SPRZEDAŻY DZIAŁEK

WRACA TEMAT OGROMNEJ BONIFIKATY PRZY SPRZEDAŻY DZIAŁEK

4 grudnia, 2019 0 przez Mikołaj Online

Za sprawą grupy radnych z klubów Prosta i Prawd i Społecznego Kołobrzegu Jacka Woźniaka, na najdroższej sesji samorządowcy ponownie pochylą się nad sprzedażą działek dla ośrodka Caritas. Projekt uchwały wprowadzony przez radnych zakłada 99 procentową bonifikatę dla organizacji. O przychylność pozostałych samorządowców w ostatniej myśli prosił, na spotkaniu komisji budżetowo-gospodarczej, ksiądz Tomasz Roda, dyrektor Caritas diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

WRACA TEMAT OGROMNEJ BONIFIKATY PRZY SPRZEDAŻY DZIAŁEK

 

Podczas spotkania komisji, ksiądz Roda mówił o działalności ośrodka charytatywnego przy ul. Aniołów Stróżów, która traktuje nie tylko przysługi dla niemowląt oraz młodzieży z świata i zza wschodniej granicy. Jak wyjaśniał dyrektor, ośrodek bierze udział też w kilku projektach charytatywnych skierowanych do osób najbardziej wymagających. – Pełni on role charytatywno-opiekuńczą – prowadził do radnych, oświadczając, że zakupienie rzeczonych części jest potrzebne do wykonania niezbędnych prac modernizacyjnych przy budynku (m.in. melioracji dop.red.). – Reagując na pytanie, czy chcemy sprzedać działki po ich wykorzystaniu czy zakupieniu, odpowiadam; nie mamy takiej decyzji, ani tytułu, bo zaprzeczylibyśmy swojej misyjności(…). Ten środek jest narzędziem dla nas, żeby mogli powodować pracowania dla niemowląt, osób potrzebujących czy wykluczonych – tłumaczył ksiądz.

Organizację wspierał Jacek Woźniak, który wskazywał, że żadna z części, które Caritas planuje kupić po atrakcyjnej cenie, nie stanowi samodzielnego terenu, a tylko dostęp do tego ośrodka. Wyjaśniał również, że zapisy zagospodarowania przestrzennego wykluczają możliwość skorzystania tych terenów do użytków komercyjnych czy biznesowych. – Są tam dopuszczone jedynie usługi sakralne i sztuki – podkreślał Woźniak.

Radni Nowego Kołobrzegu zajmowali znacznie wątpliwości. Padły dbania o komercyjną działalność ośrodka, uiszczanie przez niego ceny uzdrowiskowej, a także systemy na przyszłość. – Zdarzają się przypadki, że organizacje kościelne otrzymują bonifikatę, i następnie sprzedają działki komercyjnie – mówiła Agnieszka Trafas, przewodnicząca radzie.
Spojrzenie na ten przedmiot wyraziła również Ewa Pełechata wiceprezydent do rzeczy gospodarczych. – Jako magistrat nie jesteśmy nic przeciwko sprzedaży tych części, ale bez bonifikaty – powiedziała urzędniczka.
Ostatecznie, większością głosów przegłosowano do wniosku uchwały poprawkę, która pozwoli na aukcję działek dla Caritasu, ale bez bonifikaty. Zgłosiła ją radna Trafas.

Ksiądz Roda zapowiedział, że przedstawi w ostatniej myśli podczas najbliższej sesji Rady Miasta.

0 0 votes
Daj ocenę